آخرین مقالات

گزارش ویژه بسیج نیوز از تیم رویانو

سئو چیست

سئو چیست ؟

انواع روش های تبلیغات اینترنتی

موشن گرافیک چیست ؟

تفاوت موشن گرافیک با انیمیشن

تفاوت “موشن گرافیک” و “انیمیشن” مبحثی است که در این مقاله به آن می پردازیم ما در این مقاله قصد داریم با توضیح کامل اما ساده ، و با ایجاد یک درک متوسط از موضوع، این تفاوت را برای شما آشکار سازیم.

هنوز در جهان یک تعریف فراگیر براى گرافيك متحرك ارایه نشده است . پنج تصویر از یک بز بر روی یک جام سفالین در حفاری های شهر سوخته، شاید اولین گرافیک متحرک جهان باشد که در حفاری های این شهر که در کاووش های باستان شناسى از زیر خاک بیرون آمد. با مطالعه ی این جام سفالین متعلق به ٤٢٠٠ سال پیش پاسخ سوال امروز را پیدا می کنیم.
فراموش نکنید که هنر انیمیشن و سینما حرکات را تجزیه می کند و دستگاه نمایش، این حرکات یا تک عکس ها را بصورت تسلسلی با هم ترکیب میکند تا توهم حرکت در ذهن بیننده شکل بگیرد. این گونه است که صنعت و هنر شگفت آوری به نام سینما، انیمیشن و تلویزیون در روزگار نو پدید آمد. در جام سفالین شهر سوخته، تجزیه ی حرکت را می بینیم اما وسیله ی ترکیب حرکت وجود نداشت و فقط ذهن بیننده باید بتواند تا آن تصاویر تسلسلی را باهم ترکیب کند .

در گرافیک متحرک از ترکیب خطوط بسیار ساده و یا پیچیده، حجم یا شکل پدیدار می شود و در کنار طراحی دقیق صدا که عنصر ارزشمندی در هستی محسوب میشود گاه سینما، انیمیشن، عکس، ویدیو، پوستر و اشیا را می بینیم که دنیای شگفت آوری را به ذهن تماشاگران هدیه می دهد .

گرافیک متحرک…

بیایید ابتدا در خصوص گرافیک متحرک صحبت کنیم. گرافیک متحرک شامل چند تصویر کنار هم است که با نحوه نمایش پشت سر هم باعث ایجاد گرافیک متحرک می شود. از اولین گرافیک های متحرک می توان به جام های سفالی که تصویر ۵ بز روی آنها بود اشاره کرد که با چرخاندن جام ها بزها گویی به حرکت در می آمدند، البته در این جامها حرکت محترک زیاد به چشم بیننده نمی آید و بیننده باید تصور حرکت را در ذهن خود ایجاد کند.

از ساده ترین حالاتی که در گرافیک متحرک پیش می آید و شاید ما هم آن را انجام داده باشیم، کشیدن تصاویری در انتهای برگه کتاب یا دفتر و بعد ورق زدن سریع آن است. همانطور که خودمان تجربه کردیم، تصویر گرافیکی ثابت است و ما با کشیدن تصاویر گرافیکی متعدد در حالات مختلف اما مرتبط ، آنها را پشت سر هم نمایش می دهیم تا گرافیک متحرک ایجاد کنیم. در موشن گرافیک هم همین اتفاق می افتد. تک عکس ها و یا تصاویر گرافیکی به صورت پشت سر هم و در فریم های زمان بندی شده نمایش داده می شوند تا توهم حرکت را در ذهن بیننده ایجاد کنند.

تعریف ساده از انیمیشن(پویانمایی)

انیمیشن یا پویانمایی به مفهوم ایجاد یک پروسه داستانی یا تبلیغاتی و یا سینمایی توسط گرافیک، با توجه به کاراکترها، داستان، صحنه پردازی و مهمتر از همه ایجاد تخیل است. در انیمیشن اهمیت زیادی برای ایجاد کاراکترها و جان بخشیدن به آنها قائل هستیم. در انیمیشن صحنه پردازی و روایت قصه از اهمیت ویژه ای برخورداراست

انیمیشن یا موشن گرافیک۳ تفاوت اساسی انها

۱_درخواست کنندگان متفاوتی دارند

۲_محل اکران و عرضه آنها متفاوت است

۳_ساختار محتوایی آنها تفاوت دارد

برای درک بهتر تفاوت موشن گرافیک و انیمیشن بیشتر توضیح می دهیم : انیمیشن ها بیشتر توسط سینما سازان درخواست می شوند. بنابراین محل اکران آنها بیشتر در سینما و تلویزیون است. اما درخواست کنندگان موشن گرافیک گسترده تر هستند و مکان نمایش آنها نیز گسترده تر (فضای مجازی، همایش ها و نمایشگاه ها و…) می باشد.

همچنین ساختار انیمیشن بر پایه روایت یک قصه، معرفی کاراکترها و در نهایت انتقال پیام داستان است که در اکثر مواقع تصمیم گیری در خصوص نتیجه داستان به بیننده واگذار می شود. اما در موشن گرافیک سعی می شود با ارائه آمار و توضیحات (بدون معرفی کاراکترها و فضاسازی خاص)، ساختاری هدفمند برای رساندن مخاطب به یک نتیجه خاص ایجاد گردد.

مواردی که در موشن گرافیک ۲۰۱۹ مهم هستند

فاز انیمیشن سازی: زمانی اتفاق می افتد که همه چیز با هم همراه باشند. از زمانی که انیمیشن را شروع می کنید،  مطمئن شوید که هر مرحله به مرحله بعدی متمرکز است. انیمیشن و دیگر عناصر معرفی شده در این مرحله به اندازه اسکریپت(فیلمنامه)مهم هستند.

سبک انیمیشن: این فقط در مورد ورود و خروج صحنه ها نیست؛ اینکه چطور از یک نقطه به نقطه بعد منتقل می شوید نشان دهنده انسجام داستان شماست. کشیدن(Swiping) یک صحنه به معنای پایان است، در حالی که حرکت(moving) از نقطه A به نقطه B گویای ادامه داستان است. به یاد داشته باشید که مخاطبان خود را گیج نکنید.

زمان بندی: سرعت می تواند موشن گرافیک شما را پیروز یا محکوم به شکست کند. سرعت و عجله بیش از حد ،”دریافت” آنچه شما می خواهید به آنها بگویید، را مختل می کند.یا اگر خیلی آهسته باشد ،توجه مخاطبان را از دست می دهید. با سرعت مناسب، مردم را مشتاق نگه دارید. تغییرات استراتژیک را برای افزودن هیجانات در نظر بگیرید.

موسیقی: همانند سایر عناصر ، موسیقی لایه دیگری است که رؤیای شما را محقق می کند . این می تواند حس خوبی را ایجاد کند، شکاف ها را پر کند و لحن داستان را تحت تاثیر قرار دهد.

جلوه های صوتی: نسبت به اینکه چه کسی با آن کار می کند، می تواند ضربه زننده یا مفید باشد. برخی از انیماتور ها بر این باورند که باید اجازه داد تا عناصر برای خود صحبت کنند. برخی دیگر فکر می کنند که این یک امر ضروری است. مهم این است که تنها از آنچه که به پروژه شما ارزش اضافه می کند استفاده کنید و از داستان هایی که سعی در بیان آن دارید، منحرف نمی شوید.

برای مشاوره یا سفارش ساخت به پیج محتوای مولتی مدیا ما سربزنید

نتیجه:

در این مقاله به تفاوت های موشن گرافیک و انیمیشن پرداختیم و تک تک آن ها را برسی کردیم اگر بخواهیم تفاوت آن ها را بفهمیم باید به سه بعدی یا دو بعدی بودن آن توجه کنیم و زمان در موشن گرافیک کمتر بوده سعی می شود در مقالات بعدی بیشتر در مورد موشن گرافیک و انیمیشن توضیح بدهیم.
برای مشاهده نمونه کارهای موشن گرافیک رویانو از صفحه اپارات ما دیدن فرمایید :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + 11 =