انتقال سایت وردپرسی

نحوه انتقال سایت وردپرسی بدون از دست دادن سئو

تیم تحریریه

تیم تحریریه

نظرات و سوالات خود را در با ما در ارتباط بگذارید

انتقال سایت وردپرسی چگونه ممکن است؟ آیا امکان انتقال سایت وردپرسی وجود دارد؟ چگونه میتوان سایت وردپرسی را بدون اینکه سئو آن از بین برود، انتقال داد؟ وردپرس یکی از محبوب‌ترین سایت سازهای بین المللی است که کاربران زیادی از آن استفاده می‌کنند. سئو یکی از مهم‌ترین مباحث در زمینه کسب و کار است که کاری پرزحمت و زمان‌بر می‌باشد. از این رو افرادی که سایت وردپرسی داشته و می‌خواهند آن را انتقال دهند، ممکن است در این زمینه کمی نگران باشند. ما امروز در رویانو قصد داریم تا شما را با نحوه انقال سایت وردپرسی بدون از دست دادن سئو آشنا کنیم. با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

مراحل انتقال سایت وردپرسی:

انتقال سایت وردپرس دو حالت متفاوت دارد. یا شما قصد دارید که سایت خود را از هاستی به هاست دیگر منتقل کنید و یا اینکه قصد دارید دامنه سایت خود را از دامنه‌ای به دامنه دیگر انتقال دهید. روش انجام این موارد با یکدیگر متفاوت است.

نکته‌ای که گفتن آن بسیار حائز اهمیت است این بوده که، شما با انتقال سایت وردپرسی خود از دامنه‌ای به دامنه دیگر، تغییراتی در رتبه‌بندی خود مشاهده خواهید کرد. این مسئله کاملا طبیعی است و شما جلوی آن را نمیتوانید بگیرید.

چیزی که اهمیت دارد این است که شما مجددا می‌توانید رتبه خود را به دست بیاورید و این مسئله نگرانی شما را برطرف می‌کند. شما با انتقال سایت وردپرسی خود همه چیز را از دست نخواهید داد و تغییرات در رتبه بندی موقتی هستند.

برای هرگونه مشاوره در زمینه طراحی سایت اصفهان می توانید با شماره زیر تماس بگیرید.

طریقه انتقال سایت وردپرسی از دامنه‌ای به دامنه دیگر

مرحله یک: از سایت خود یک بکاپ کامل بگیرید.

قبل از اینکه هرگونه تغییراتی در سایت خود ایجاد کنید،‌ بایستی از سایت خود بکاپ بگیرید. برای گرفتن بکاپ از سایت وردپرسی روشهای متفاوتی وجود دارد که ساده ترین آن، گرفتن بکاپ به کمک افزونه‌هاست. شما می‌توانید از افرونه‌های Vaultpress،   Wordpress backup to Dropbox، BackupBuddy و… استفاده نمایید. توضیحات بیشتر در این خصوص را میتوانید در اینجا دنبال کنید.

مرحله دو: انتقال سایت وردپرس

مرحله‌ی دوم از انتقال سایت وردپرسی بعد از گرفتن بکاپ، انتقال دامنه سایت است. اولین کاری که بایستی در این مرحله انجام دهید،‌ نصب افزونه Duplicator است. هنگامی که این افزونه را نصب می‌کنید، آیتم Duplicator در قسمت مدیریت وردپرس شما اضافه می‌شود.

کپی سایت وردپرس

روی این آیتم کلیک کرده و روی دکمه “ایجاد” کلیک نمایید. یک بسته‌ی جدید برای شما ایجاد می‌شود. برای این بسته یک نام جدید انتخاب کنید. به طور پیش‌فرض نام سایت به همراه تاریخ نام بسته‌ی شما خواهد بود؛ اما شما می‌توانید هر نامی را که مایل بودید برای بسته خود انتخاب کنید.

انتقال دامنه از سایتی به سایت دیگر

افزونه Duplicator، از پایگاه داده وردپرس و فایل‌هایی سایت شما یک بسته فشرده ایجاد می‌کند. ایجاد این بسته ممکن است کمی طول بکشد چرا که بستگی به میزان دیتا و فایل‌های شما بر روی سایت دارد. بعد از اینکه فایل شما ایجاد شد، فایل بسته و نصب را بر روی کامپیوتر خود نصب کنید.

مرحله سه: آپلود فایل بسته از طریق FTP

در این مرحله از انتقال سایت وردپرسی نوبت به FTP می‌رسد. وارد FTP خود شده و وارد سایت جدید خود شوید. ابتدا دایرکتوری خود را چک کنید. دایرکتوری شما در قسمتی که می‌خواهید سایت خود را کپی کنید بایستی حتما خالی باشد. فایل بسته‌ای که در مرحله قبل برای خود ایجاد کردید را به همراه installer.php را آپلود کنید. بعد ار آپلود، installer.php را در یک مرورگر وب راه اندازی کنید. برای دسترسی راحت‌تر می‌توانید به آدرس http://www.newsite.com/installer.php مراجعه کنید.

 در قسمت بعدی شما با پنجره زیر مواجه هستید. در این قسمت از شما خواسته می‌شود تا اطلاعات پایگاه داده برای سایت جدید را ارائه دهید. گزینه Table removal را انتخاب کنید. پایگاه داده شما کاملا بایستی خالی باشد و اطلاعاتی که بعدا از آنها استفاده نمی‌کنید، بایستی به کلی حذف شوند.

انتقال سایت وردپرسی از هاستی به هاست دیگر

در قسمت بعدی بخش اخطار و اطلاعیه‌ها را مطالعه کرده و گزینه “من اخطار و اطلاعیه ها را خوانده‌ام” علامت بزنید. در انتها بر روی گزینه Run Deployement کلیک کنید.

 مرحله چهار: نصب پایگاه داده، قالب و افزونه‌ها

این مرحله از انتقال سایت وردپرسی ممکن است کمی زمان‌بر باشد. البته این مسئله بستگی به میزان بزرگی سایت شما دارد. در اینجا اسکریپت نصب کننده، فایل فشرده بسته شما را استخراج میکند. ابتدا پایگاه داده خود را از سایت قدیمی نصب کرده  و قالب‌ها و افزونه‌‌های خود را نصب نمایید. هنگامی که تمامی فرآیند نصب تکمیل شد، افزونه صفحه به روز رسانی را به شما نشان می‌دهد.

 مرحله پنجم: بروزرسانی URLها

بعد از اینکه کار نصب افزونه‌‌ها به پایان رسید، نوبت به بروزرسانی URLها می‌رسد. Duplicator همزمان URL های جدید و قدیمی را در خود جای می‌دهد اما امکان وارد کردن دستی آنها نیز وجود دارد. بعد از وارد کردن URLها بایستی بر روی گزینه آپدیت کلیک نمایید. بعد از این مرحله، افزونه تمامی موارد نام قدیم را با نام دامنه جدید جایگزین خواهد کرد.

حالا نوبت به گام بعدی در این مرحله می‌رسد. افزونه Duplicator به شما یادآوری می‌کند که مراحل نصب را تکمیل کنید. برای اینکار مواردی که در ادامه گفته می‌شود را مو به مو انجام دهید.

  • پیوندهای یکتا وردپرس خود را مجددا ذخیره کنید. اینکار اصلا سخت نیست. کافی است به پنل مدیریت خود وارد شده و در قسمت setting گزینه Permalinks را انتخاب کرده و بر روی دکمه ذخیره کلیک کنید. برای ورود به پنل می‌توانید از نام کاربری و رمز عبور قدیمی خود استفاده نمایید.
  • در گام دوم نوبت به حذف php، installer-data.sql و installer-log.txt از دایرکتوری ریشه با استفاده از FTP است.
  • در گام آخر سایت خود را در مورد لینک‌های شکسته، تصاویر و پست‌ها چک کنید. از درست کار کردن همه‌چیز مطمئن شوید.
  • شما تا به اینجای کار انتقال سایت وردپرسی خود را به دامنه جدید به طور کامل انجام داده‌اید. اما برای اینکه سئو سایت خود را هم‌چنان حفظ کنید، بایستی از ریدایرکت 301 استفاده نمایید. این کار باعث ‌می‌شود تا به گوگل اعلام کنید که صفحات به دامنه جدید انتقال داده شده‌اند.

ریدایرکت 301

مرحله ششم: ایجاد ریدایرکت 301

ریدایرکت 301 یکی از مهم‌ترین مراحل انتقال سایت وردپرسی است که بایستی به طور دائمی انجام شود. این مسئله هم برای گوگل و هم برای کاربران بسیار حائز اهمیت است. هنگامی که کاربری به سایت قدیمی شما مراجعه می‌کند با استفاده از ریدایرکت 301، به سایت جدید شما منتقل می‌شود بدون اینکه چیزی را احساس کند.

حالا برای اینکه بتوانید تنظیمات مربوط به ریدایرکت 301 را انجام دهید، بایستی با استفاده از FTP به سایت قدیمی خود متصل شده و فایل htaccess. را ویرایش کنید. کدی که در اینجا قرار دارد را در بالای صفحه قرار دهید. به جای newsite آدرس سایت جدید خود را وارد کنید. فایل htaccess. در پوشه‌ی wp-includes یا wp-admins قرار دارد.

#Options +FollowSymLinks
RewriteEngine on
RewriteRule ^(.*)$ http://www.newsite.COM/$1 [R=301,L]

هنگامی که تغییرات گفته شده را اعمال کردید، وبسایت قدیمی خود را باز کنید. شما بایستی به طور خودکار به سایت جدید خود منتقل شوید در غیر اینصورت تنظیمات به درستی انجام نگرفته است.

مرحله هفتم: تغییرات را به گوگل اعلام کنید

برای اینکه بتوانید از سئو سایت خود هنگام انتقال سایت وردپرسی محافظت کنید، بایستی تغییرات مربوط به دامنه خود را در سرچ کنسول گوگل ثبت کنید. در قسمت منوی سمت چپ زیر پیکربندی، سایت خود را پیدا کرده و بر روی آن کلیک کنید.

در این قسمت سایت جدید و انتقال خود را اطلاع را دهید. شما بایستی سایت جدید خود را در این قسمت تایید کنید.

نحوه انتقال سایت وردپرسی

مرحله هشتم: اطلاع رسانی به کاربران

شما بعد از اینکه مسئله ریدایرکت صفحات خود را حل کردید، ‌بد نیست که در قالب یک پست وبلاگی انتقال دامنه سایت خود را به یک دامنه جدید برای کاربران توضیح دهید. این کار نتایج بسیار خوبی دارد و نشان می‌دهد که شما برای کاربران خود ارزش قائل هستید.

هنگامی که کاربران با محتوای شما روبه‌رو می‌شوند که در آن نام دامنه و آدرس جدید سایت خود را قرار داده‌اید، احتمال اینکه آدرس سایت شما را به خاطر بسپارند بسیار بیشتر می‌شود. از کاربران بخواهید تا هرگونه مشکل را به شما اطلاع رسانی کنند.

کاربران با مرورگرها و سیستم‌های مختلفی وارد سایت شما می‌شوند، احتمال اینکه خطاهای متفاوتی را مشاهده کنند، بسیار بیشتر است. شما از کاربران برای بهترکردن سایت‌ و مرتفع کردن مشکلات سایت‌تان می‌توانید استفاده کنید.

قبل از خرید،  اطلاعاتی را برای انتخاب سایت نظیر پلن اشتراک و پرداخت هزینه باید مورد بررسی قرار گیرد  تا بتوانید نتیجه بهترین انتخاب را داشته باشید. مواردی که باید دقت کنید: به چه مقدار فضای ذخیره‌سازی نیاز دارید، چه تعداد ساب فولدر یا ساب دومین دارید، چه تعداد اضافه خواهید کرد و تعداد بازدید روزانه سایت چه حدود است. حتما هاست های شرکت ها را خریداری کنید که معتبر، قابل اطمینان و با نحوه کارکرد وردپرس اگاهی دارند.

 

اشتراک گذاری : 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *